Kultúra moderného bývania – pravidlá, ktoré treba rešpektovať

Pojem kultúra bývania sa používa na hodnotové označenie kvality bývania. Priamym faktorom, ktorý pôsobí na kultúru bývania je prostredie, vzhľad budovy, dispozícia a riešenie bytu i jeho vnútorné vybavenie. Kultúra nášho bývania je ovplyvnená viacerými okolnosťami ako napr. aký typ vykurovania máme v dome alebo byte, z akého zdroja zabezpečujeme teplú vodu pre potreby kuchyne a kúpeľne, aký druh podlahovej krytiny máme v izbách a ostatných miestnostiach. Či je v kuchyni zabudovaný  drvič potravinových odpadov, ktorý drví potravinové odpady na malé kúsky, ktoré sa ľahko bilologicky odbúrajú a vďaka čomu neupchávajú odpadové inštalácie a majú minimálny vplyv na kanalizáciu a čističku odpadových vôd.

Steny

Kultúru bývania ovplyvňujú aj steny, ich výška, rozličné výklenky s použitím kvalitných stavebných materiálov a dobrá prepracovanosť inštalačných riešení. Pri dekorovaní stien interiérov netreba zabudnúť na krásne obrazy, ktoré ich zútulnia a skrášlia.

Orientácia na svetové strany

Dispozičnú stránku bývania môže ovplyvniť aj orientácia na svetové strany, rozmiestnenie dverí, okien, balkónov, tiež ich veľkosť a ich praktické a estetické usporiadanie.

Okolité vplyvy

Rovnako nie je zanedbateľná ani svetlosť bytu, vzdušnosť, zvuková izolácia pred hlukom z ulice a od susedov.  Mimoriadne aktuálna sa v posledných rokoch stáva  potreba  zatepľovania domov  a izolácie pred vlhkom.

Kultúra moderného bývania – pravidlá, ktoré treba rešpektovať
Prejsť na začiatok